Rzym

Jest w Europie takie miasto, gdzie wydaje się, jakby w niektórych momentach zatrzymał się tam czas. Jego wielowiekowa historia pozostawiła ogromne dziedzictwo architektoniczne. Zjeżdżają tu turyści z całego świata, aby zobaczyć słynne Forum Romanum czy Koloseum. Tym miastem jest oczywiście Rzym.

Rzym – od czego zacząć zwiedzanie?

Wycieczkę można rozpocząć od najstarszych zabytków, pochodzących z czasów starożytnych. Na początek warto zobaczyć kilkukondygnacyjne, owalne Koloseum, w starożytności nazywane Amfiteatrem Flawiuszów. To tutaj gladiatorzy toczyli słynne walki. Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Forum Romanum – serce publicznego życia w starożytnym Rzymie: plac, na którym odbywały się sądy czy przemowy wysokich urzędników. Następny punkt to wzgórze Kapitol, na którym ulokowane jest muzeum antycznych rzeźb. Jest to także punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto. Nie można również zapomnieć o zobaczeniu słynnego Panteonu.

Bazyliki, kościoły i muzea w Rzymie

Aby zobaczyć najciekawsze zabytki i skarby, skrywane przez tutejsze miejsca sakralne, warto dobrze zaplanować wyjazd do Włoch. Z pewnością potrzeba na to co najmniej kilku dni. Spośród kilkuset rzymskich świątyń, obowiązkowym do odwiedzenia miejscem jest Bazylika św. Piotra, w której zobaczyć można „Pietę” Michała Anioła czy zaprojektowaną przez niego kopułę. Dobrze zarezerwować sobie czas na zwiedzanie tutejszego skarbca oraz odwiedzić grób papieża Jana Pawła II. Kolejne obiekty to Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie. Warto również zwiedzić kościół Santa Maria della Vittoria, w którym ujrzeć można dzieło Berniniego: „Ekstaza św. Teresy”. Godne uwagi są również kościoły na Zatybrzu.

W przerwie od zwiedzania…

Aby coś zjeść, najlepiej odejść nieco kawałek od zabytkowych miejsc i znaleźć przytulne trattorie z przystępnymi cenami. Tutaj można skosztować prawdziwej, włoskiej pizzy. Będąc w tym mieście nie sposób nie spróbować także tutejszych lodów czy kawy. A przemieszczanie się po Rzymie można sobie ułatwić, wykupując kartę RomaPass, dającą dodatkowo zniżki na bilety wstępu do zabytkowych miejsc. Warto korzystać również z darmowej wody pitnej.

Sprawdź oferty do Rzymu na travelplanet.pl