Izrael

Izrael (https://www.pinterest.com/israelforever/) leży na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, na kontynencie azjatyckim i stanowi miejsce odwiedzin wiernych z całego świata. Jest to bowiem miejsce święte dla kilku największych religii, a zarazem państwo, które fascynuje dynamiczną kulturą, muzeami czy pięknymi plażami.

Będąc w Izraelu kieruję się do Galilei, która stanowi krainę znaną z przekazów biblijnych. Zachwyca mnie ona przede wszystkim formami wulkanicznymi i krasowymi oraz tym, iż jej północna część wznosi się ponad 1000 metrów n.p.m. Najwyżej sięga góra Meron, która ma 1208 metrów. To w Galilei według Nowego Testamentu narodził się Jezus i tutaj też dorastał. Z ciekawością odwiedzam Nazaret, w którym zachwycają takie zabytki jak kościół Zwiastowania, meczet pochodzący z czasów tureckiego pobytu w Izraelu czy klasztor Franciszkanów z muzeum. Oczywiście nie mogłabym przegapić Kany Galilejskiej oraz wejścia na górę Tabor, na której ulokowane są ruiny obiektów takich jak Sanktuarium Przemienienia.

W Judei zachwycają mnie rumowiska skalne, strome wąwozy oraz formy krasowe, których tu nie brakuje. Krajobraz tego miejsca bowiem jest niezwykle interesujący. Swoim pięknem urzeka również Pustynia Judejska. Głównym ośrodkiem Judei jest Jerozolima, którą przemierzam zaciekawiona, by ostatecznie trafić do Betlejem i słynnej Bazyliki Narodzenia Pańskiego. W Jerycho zaś urzeczona odkrywam wykopaliska kultury natufskiej z VII tysiąclecia p.n.e.

Eilat

Eilat

Niezwykły wypoczynek czeka również w najpopularniejszym izraelskim kurorcie – Eilat, który znajduje się na skraju pustyni Negev, nad malowniczą zatoką Morza Czerwonego. Miasto to także jest uzdrowiskiem, a słońce świeci tu niemal każdego dnia. Nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie jest niemal ekstatycznym doznaniem, a niepowtarzalny mikroklimat sprawia, że samopoczucie jest świetne. Poza tym urzekający jest widok, bowiem można tu godzinami wpatrywać się w czerwone szczyty górskie i turkusową toń, które łącznie tworzą krajobraz niezwykle zjawiskowy.

Niezwykłym miejscem w Izraelu, w którym odpoczęłam i zrelaksowałam się, jest Ein Bokek. Miasto to znajduje się w najniższym punkcie na całej kuli ziemskiej, aż 400 metrów poniżej poziomu morza. To co dodatkowo je wyróżnia to fakt iż teren ten słynie z bogactwa soli i minerałów tworząc ogromne naturalne uzdrowisko. To miejsce idealne dla każdej dbającej o siebie kobiety, bowiem można tu skorzystać z błota, które cudownie działa na skórę, a także innych naturalnych kosmetyków. Wieczorami zaś cudownie jest pospacerować plażą wpatrując się w piękno Morza Martwego.