Wyspa Gozo

Egzotyczna i pełna uroku Gozo, położona na Morzu Śródziemnym, to druga, pod względem wielkości wysepka należąca do archipelagu Wysp Maltańskich. Słoneczna pogoda, zapierające dech w piersiach widoki oraz nieprzetarte przez tłumy turystów szlaki sprawiają, iż jest to idealny kierunek dla kobiet spragnionych ciszy i chwili relaksu w bajkowym otoczeniu.

Wczasy na Gozo – co warto zobaczyć na miejscu?

Wg mitologii to właśnie na Gozo nimfa Kalipso uwięziła Odyseusza na kilka lat, ja jednak nie obawiałam się za bardzo powtórki z historii. To co przyciągnęło mnie w to miejsce to perspektywa Lazurowej wody Morza Śródziemnego, malowniczego i skalistego wybrzeża oraz kameralnej atmosfery – nie zawiodłam się.

Przyznam, że jednym z najciekawszych zakątków wyspy jest jej stolica, niewielkie miasteczko Victoria, które przyciąga m.in. uroczą bazyliką św. Jerzego, kościołem św. Franciszka oraz NMP. Zwiedzając Victorię, warto spędzić parę chwil w jednej z klimatycznych restauracyjek, zlokalizowanych w Starym Mieście oraz wspiąć się na, górującą nad miastem, cytadelę, z której roztacza się urzekający widok na całą okolicę.

Będąc na wschodzie Wyspy Gozo, wybrałam się do jednej z najstarszych megalitycznych budowli na świecie – świątyni Ggantija. Obiekt liczy ponad 5000 lat i wg badań jest starszy od egipskich piramid. W cenie biletu do świątyni zwiedziłam także wiatrak Ta’Kola, w którym zostały zachowane urządzenia młyna. W trakcie pobytu na wyspie polecam również wybrać się do miejscowości Xiewkija, gdzie podziwiać można kościół z trzecią co do wielkości kopułą na kontynencie europejskim.

Zabytki na Wyspie Gozo

W przeszłości do najbardziej popularnych atrakcji na Gozo należało również, usytuowane w pobliżu Dwejry, Azure Window, czyli niezwykła formacja skalna, powstała w wyniku zawalenia się jaskiń, która kształtem przypominała wynurzające się z wody okno, jednak na początku 2017 r. formacja rozpadła się, stąd mój żal, że zdecydowałam się przybyć tu tak późno.

Miłośnicy zażywania słonecznych kąpieli, jak w raju poczują się wypoczywając na plaży w malowniczej zatoczce Dahlet Qorrot, która zachwyca licznymi grotami skalnymi i ciepłą lazurową wodą. Myślę, że idealnym miejscem dla osób preferujących bierny wypoczynek jest również malownicza zatoka San Blass z piaszczystą złotą plażą.

Gozo, czyli bajkowe widoki dla  spragnionych spokoju

Kameralna atmosfera, ciepła woda o urzekającym odcieniu błękitu oraz liczne zabytki czynią Gozo atrakcyjnym kierunkiem zarówno dla pasjonatów zwiedzania i odkrywania uroków wyspy, jak i miłośników relaksu na plaży. Przyznam jednak, że zwiedzanie historycznych miejsc urzekło mnie tu najbardziej – wycieczka po malowniczej Gozo na długo zapadnie mi w pamięć.