Madryt

Madryt to niezwykłe miasto, które zarazem stanowi stolicę Hiszpanii. Jest on położony w centralnej części kraju i dzieli się na dwie dzielnice – Madryt Burboński oraz Stary Madryt. Miasto to stanowi centrum kulturalne, administracyjne oraz gospodarcze całej Hiszpanii, zachwyca ono pięknem bezchmurnego nieba, zabytków oraz architektury.

Jednym z miejsc, które koniecznie należy zobaczyć będąc w Madrycie jest Pałac Królewski. Jego pierwowzorem były plany przebudowy Luwru, które nigdy nie zostały zrealizowane. Wnętrze pałacu to przede wszystkim efektowna kaplica królewska, interesujące freski, sala tronowa oraz porcelana, meble czy też skrzypce A. Stradivariusa.

Niezwykłym miejscem jest również Muzeum Prado będące zarazem najsłynniejszym muzeum w mieście i znanym na całym świecie. To tutaj czekają działa Goi, Boscha czy też Velázqueza, a ponadto jeszcze około 8 tysięcy innych obrazów.

Po odwiedzeniu muzeum jako cudowne dopełnienie dnia warto udać się do Opery. Ten sześciokątny budynek Teatro Real został odrestaurowany, po tym jak groziło mu zawalenie, jako sala koncertowa, by następnie pełnić funkcję opery, jednej z najlepszych na całym kontynencie.

Ogromną atrakcją stolicy Hiszpanii jest także Klasztor Descalzas Reales. To dzieło sztuki architektonicznej przede wszystkim ze względu na dormitorium oraz niezwykłą klatkę schodową. Dormitorium zostało ozdobione kolekcją gobelinów niderlandzkich, które zaprojektował Rubens. Oprócz jego dzieł natomiast można w klasztorze zobaczyć obrazy Pedra de Mena, Brueghla Starszego, Tycjana czy też Gregoria Fernándeza.

Madryt prócz zabytków posiada także interesujące dzielnice. Dwie z nich zasługują na szczególną uwagę. To Huertas oraz AZCA. Pierwsza niegdyś nazywana była „dzielnicą literacką” i jest niesamowitym miejscem jeśli chodzi o przytulne kawiarnie czy też najlepsze w mieście bary tapas. W czasie spaceru po Huertas warto zajrzeć do ulokowanej tutaj Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych znajdującej się w XVIII-wiecznym pałacu.

Dzielnica AZCA natomiast charakteryzuje się nowoczesną architekturą, która może zachwycić. Na uwagę zasługuje niewątpliwie, ulokowana tutaj, najwyższa budowla w całym Madrycie – Torre Picasso mająca aż 157 metrów. Inne ciekawe gmachy to Torre BBVA oraz Torre Europa.

Hiszpania kojarzy się często z walkami byków, a w jej stolicy można zobaczyć walki najlepszych matadorów w kraju (odbywają się one podczas świąt świętego Izydora czyli w miesiącach maj oraz czerwiec). Należy jedynie przyjechać na Stadion Las Ventas, który jest niezwykle ważny dla korridy. Jego otwarcie datuje się na rok 1931 i od tego czasu stał się on miejscem niezwykle popularnym.